Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Μεταφράσεις

Χαίρετε. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μία λέξη που συνήθως βρίσκω ήδη μεταφρασμένη στα άρθρα που έχω να μεταφράσω. Αυτή η λέξη είναι το High Priestess, που έχει μεταφραστεί ως αρχιερέας.
Έκανα μια έρευνα στο Google, και μου βγάζει πως η λέξη "αρχιέρεια" υπάρχει κανονικά (δηλαδή πως έχει θηλυκό γένος αυτή η λέξη). Γνωρίζει κάποιος αν αυτό ισχύει ή όχι; Αν ισχύει, θα ήταν εύκολο να αλλαχτεί και στα άρθρα του σάιτ αντίστοιχα;
 
Χαίρετε. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με μία λέξη που συνήθως βρίσκω ήδη μεταφρασμένη στα άρθρα που έχω να μεταφράσω. Αυτή η λέξη είναι το High Priestess, που έχει μεταφραστεί ως αρχιερέας.
Έκανα μια έρευνα στο Google, και μου βγάζει πως η λέξη "αρχιέρεια" υπάρχει κανονικά (δηλαδή πως έχει θηλυκό γένος αυτή η λέξη). Γνωρίζει κάποιος αν αυτό ισχύει ή όχι; Αν ισχύει, θα ήταν εύκολο να αλλαχτεί και στα άρθρα του σάιτ αντίστοιχα;
Καλημέρα. Ναι, υπάρχει η λέξη "αρχιέρεια", όμως η λέξη "αρχιερέας" χρησιμοποιείται και για τα δύο φύλα, οπότε χρησιμοποιούμε την δεύτερη για λόγους ομοιομορφίας.
 
Καλησπέρα σε όλους, τις επόμενες 2-3 μέρες ενδεχομένως να μην μπορέσω να δούλεψω όσο θα ήθελα στις μεταφράσεις. Θα προσπαθήσω να κάνω όσες μπορώ.

Θα ήθελα επίσης να σας ενημερώσω πως έχω ολοκληρώσει περίπου το 30% των καλοκαιρινών μεταφράσεων. Έχω ακόμη πολύ δρόμο και πρέπει να έχω τελειώσει μέχρι τον Σεπτέμβριο, καθώς τότε αρχίζει η τρίτη φάση των μεταφράσεων.

Το πιο πιθανό είναι να υπάρξουν τέσσερις φάσεις, αλλά πιστεύω πως θα έχουμε τελειώσει και με τις τέσσερις μέχρι την Σατανική Πρωτοχρονιά του 2025 (1η Μαΐου 2025). Θα σας ενημερώσω όταν χρειαστεί.
 
Καλησπέρα σε όλους.

Οι μεταφράσεις πάνε εξαιρετικά μέχρι στιγμής, αλλά χρειάζεται πολλή δουλειά μέχρι την Σατανική Πρωτοχρονιά (1η Μαΐου 2025). Ο Αρχιερέας Hooded Cobra δήλωσε ότι πρέπει να έχουν τελειώσει οι μεταφράσεις μέχρι την προαναφερθείσα ημερομηνία.

Τους επόμενους 2 μήνες, θα ασχοληθώ με:
  1. Την μετάφραση της Αστρολογίας του Αζαζέλ.
  2. Την μετάφραση της Σατανικής Ηθικής.
  3. Την μετάφραση της Αλήθειας για τον Σατανά.
  4. Την δημιουργία (χωρίς μετάφραση) των σελίδων για τις Τελετουργίες.
  5. Την δημιουργία (χωρίς μετάφραση) του "Εκθέτοντας την Καμπάλα", βάσει της παλιάς εκδοχής.
  6. Άλλα θέματα, για τα οποία θα χρειαστώ την βοήθειά σας. Θα σας ενημερώσω εγκαίρως.

ΔΕΝ θα ασχοληθώ με την διόρθωση των κειμένων που μου έχετε στείλει ή που θα μου στείλετε μέχρι τις 31 Ιουλίου. Εξαίρεση αποτελούν τα κείμενα σχετικά με την αστρολογία που έχει αναλάβει ο @Olympios666 , τα οποία θα μεταφράσω πριν τον Σεπτέμβριο ώστε να ολοκληρώσω την Αστρολογία του Αζαζέλ.

Το διάστημα Σεπτεμβρίου-Ιανουαρίου θα ασχολήθω με τα "άλλα θέματα" που ανέφερα παραπάνω και με πολλές από τις μεταφράσεις που μου στείλατε το καλοκαίρι.
Το διάστημα Ιανουαρίου-Απριλίου θα ασχοληθώ με τις Τελετουργίες, το "Εκθέτοντας την Καμπάλα" και τις υπόλοιπες μεταφράσεις που μου στείλατε το καλοκαίρι.
Το υπόλοιπο του Απριλίου θα αφορά διάφορες λεπτομέρειες που θα κάνουν τις ιστοσελίδες μας πιο εύχρηστες.

Αν ενδιαφέρεστε να μεταφράσετε στο διάστημα Αυγούστου-Νοεμβρίου, παρακαλώ να το δηλώσετε σε απάντηση, σε προσωπικό μήνυμα, ή σε mail.
 
Καλησπέρα θα συνεχίσω από σήμερα με γοργούς ρυθμούς τις μεταφράσεις που μου έχεις στείλει, είχα κάποιες δυσκολίες τον τελευταίο καιρό που δεν μου επέτρεψαν να ασχοληθώ περεταιρω με αυτές, πιστεύω να έχω τελειώσει μέχρι τέλος του μήνα και μετά θα μπορούσα να αναλάβω την μετάφραση της Σατανικης ηθικής.
 
Καλησπέρα θα συνεχίσω από σήμερα με γοργούς ρυθμούς τις μεταφράσεις που μου έχεις στείλει, είχα κάποιες δυσκολίες τον τελευταίο καιρό που δεν μου επέτρεψαν να ασχοληθώ περεταιρω με αυτές, πιστεύω να έχω τελειώσει μέχρι τέλος του μήνα και μετά θα μπορούσα να αναλάβω την μετάφραση της Σατανικης ηθικής.
Ωραίος, άμα θέλεις μπορώ να αναθέσω τα 8 μη αστρολογικά κείμενα που σου έχω αναθέσει σε κάποιον άλλο, ώστε να μην έχεις τόση πίεση.
 
και μετά θα μπορούσα να αναλάβω την μετάφραση της Σατανικης ηθικής.
Μου είχες στείλει κάποτε τις μεταφράσεις των αξιών του Σατανά και του Βεελζεβούλ, όμως οι σύνδεσμοι έχουν λήξει. Μπορείς να μου τις στείλεις ως αρχεία ή σε ανανεωμένους συνδέσμους;
 
Καλησπέρα. Μπορώ να μεταφράσω, εκτός από το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου λόγω διακοπών. Μόνο αυτές τις δέκα μέρες δεν θα μπορώ, διότι δεν υπάρχει διαδίκτυο στο μέρος που θα βρίσκομαι.
 
Καλησπέρα. Μπορώ να μεταφράσω, εκτός από το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου λόγω διακοπών. Μόνο αυτές τις δέκα μέρες δεν θα μπορώ, διότι δεν υπάρχει διαδίκτυο στο μέρος που θα βρίσκομαι.
Κανένα πρόβλημα.
 
Καλησπέρα, όσοι είστε μεταφραστές παρακαλώ να στείλετε στον Αρχιερέα @Hp. Hoodedcobra666 τα mail σας, καθώς οι μεταφραστές, οι χορηγοί και άλλοι που δουλεύουν για την Χαρά του Σατανά, λαμβάνουν περαιτέρω υλικό σε μηνιαία βάση. Θα σας πρότεινα να δημιουργήσετε λογαριασμό Protonmail, όπως έκανα και εγώ πρόσφατα. Είναι απολύτως δωρεάν. Καλύτερα να μην χρησιμοποιείτε το αληθινό σας όνομα, το ιδανικό θα ήταν αυτό που έχετε ήδη εδώ στα Φόρουμ.

@Olympios666
@promitheusS88
@Enastri
@Yagami Light
@ΑΡΗΣ_666
 
Καλησπέρα, περιμένω με ενθουσιασμό το άρθρο ''Σατανάς: Η Αρχαία Ελληνική Προέλευση του Ονόματος'' καθότι πάντα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με αυτό και μου κινεί ιδιαίτερα το ενδιαφέρον! (Φυσικά στο ίντερνετ δεν μπορείς να βρείς τίποτα, μόνο χριστιανο-παπαδοκαμμένες σελίδες που γράφουν μπούρδες)
 
Καλησπέρα, περιμένω με ενθουσιασμό το άρθρο ''Σατανάς: Η Αρχαία Ελληνική Προέλευση του Ονόματος'' καθότι πάντα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με αυτό και μου κινεί ιδιαίτερα το ενδιαφέρον! (Φυσικά στο ίντερνετ δεν μπορείς να βρείς τίποτα, μόνο χριστιανο-παπαδοκαμμένες σελίδες που γράφουν μπούρδες)
Θα το μεταφράσω μάλλον στις αρχές Αυγούστου, ίσως και λίγο νωρίτερα.
 
Καλησπέρα, όσοι είστε μεταφραστές παρακαλώ να στείλετε στον Αρχιερέα @Hp. Hoodedcobra666 τα mail σας, καθώς οι μεταφραστές, οι χορηγοί και άλλοι που δουλεύουν για την Χαρά του Σατανά, λαμβάνουν περαιτέρω υλικό σε μηνιαία βάση. Θα σας πρότεινα να δημιουργήσετε λογαριασμό Protonmail, όπως έκανα και εγώ πρόσφατα. Είναι απολύτως δωρεάν. Καλύτερα να μην χρησιμοποιείτε το αληθινό σας όνομα, το ιδανικό θα ήταν αυτό που έχετε ήδη εδώ στα Φόρουμ.

@Olympios666
@promitheusS88
@Enastri
@Yagami Light
@ΑΡΗΣ_666
Ίσως κάποιοι από εσάς να μην μπορείτε να του στείλετε μήνυμα στα Φόρουμ, οπότε παρακαλώ είτε να μου στείλετε τα mail σας σε εμένα και να του τα δώσω, είτε να του στείλετε εσείς mail κατευθείαν στο [email protected]
 

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back
Top