Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Lev Tolstoy yahudi miydi?

Sorum başlıkta. Yahudi miydi?
Yabancı forumlarda bunu sorabileceğin ve daha iyi bir sonuç alabileceğin bir başlık var. Orada yayınlayabilirsin. Çünkü bu ismi hayatımda ilk kez duyuyorum veya görüyorum.

Yahudi olmadığı görüşündeyim. Ama neden bunu merak ettiniz, sorunuzun kaynağını bizimle paylaşır mısınız?
Kendisi Mason kardeşliğine üyeydi. Haliyle kafamda bu soruyu oluşturdu.

"Lev" ismini yahudiler, özellikle Rusya yahudileri çok sık kullanıyor. Ama kesin birşey diyemiyorum çünkü bu ismi centiller de kullanabiliyor.

Mesela Lev Troçki (gerçek adı Lev Davidoviç Bronstein, yahudi kimliğini gizlemek için Odessa hapishanesindeki bir gardiyanın soyadını araklayıp Troçki yapıyor, pek çok yahudi gerçek kimliğini gizlemek için böyle şaklabanlık yapıyor, diğer bir deyişle at izini it izine karıştırıyor.)

Lev Kamenev, sovyet yahudisi politikacı (gerçek adı Lev Rozenfeld, soyadı şaklabanlığına bir örnek daha.)

Lev Dovator, yahudi sovyet generali. (Yanlış bilmiyorsam bunun da gerçek soyadı Vişnevski idi, bu da soyadını Napolyon ordusunda bir subay olan De Vatour'dan araklamış.)

Lev Berg, sovyet yahudisi coğrafyacı.

Lev Vygotsky, sovyet yahudisi psikolog.

Ama bu isme sahip herkese de yahudi demek yanlış olur, mesela etnolog Lev Nikolayeviç Gumilyov çok büyük ihtimalle bir centildir.

Tolstoy'un soyadı değişikliği yaptığına dair bir kaynağa rastlamadım, doğum yeri Yasnaya Polyana hakkında da üstünkörü bir araştırma yaptım ama yahudiler hakkında kayda değer birşeye rastlamadım. Üstelik soylu bir ailenin köşkünde doğmuş, soyunda da birşeye rastlayamadım.

Sonuç olarak net bir cevap verilemiyor gibi, okurken idealarindan etkilenmeden önce filtreden geçirmekte fayda var bunu unutmayalım, sadece tek bir yazar için değil çoğu için geçerli.

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back