Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Satanik Etimoloji Başlığı

Daemonica

Member
En sevdiğim zaman öldürme yöntemlerinden birisi etimolojidir. Bu dal sayesinde hem atalarımızla bağ kurarız, hem de kelimeler arasındaki ilginç bağlantılar sayesinde ruhaniyetle ilgili derin bilgiler öğrenebiliriz. Bu post'un altında siz de bildiğiniz etimolojik bağlantıları yazabilirsiniz, ben de aklıma geldikçe yeni şeyler atmaya çalışacağım. Fakat etimoloji biraz sıkıntılı bir dal olduğu için, eğer varsa birbirimizin hatalarını da düzeltebiliriz. Hazırsanız başlıyorum.

-Suriye'nin ismi Surya mantrasından geliyor.

-Kur'an da geçen Sure kelimesi de Surya mantrasından geliyor.

-Rusya'da Surya mantrasının bir anagramı.

-Lord Sorath'ın ismi zamanla bozularak Zerdüşt'e dönüşmüş olabilir (Sorath > Saurashtra > Zarathuastra = Zerdüşt).

-Türk Mitolojisinde "Evreğen" olarak geçen bir yılan var. Günümüzde kullandığımız Evren kelimesi de buradan geliyor. Evreğen de muhtemelen Kundalini Yılanı için bir alegori.

-Doğruluğundan şüphelerim olsa da şöyle ilginç bir bağlantı olabilir: Centil > Centilmen

-İbrahim ismi Brahma'dan çalınmış. Hatta bir ara "Hz. İbrahim aslında Hindistan'dan gelen bir Brahman'mış" diye gündem olmuştu.

-Türk Mitolojisinde "Albız" ve "Elbis" isimli varlıklar var. Arapçadaki "İblis" kelimesine çok benziyorlar. İblis de Diabolos kelimesinden geliyor.

-İngilizcede cin anlamına gelen "Genie" kelimesi, dahi anlamına gelen "Genius" kelimesine çok benziyor.

-Sümer dilinde "Dingir", Tanrı kelimesine karşılık geliyor. Dingir de Türklerin Tengrisine çok benziyor. Tanrı kelimesi de zaten Tengri'den geliyor.

-Şeytan Babamızın Türk Mitolojisindeki yansımalarından birisi muhtemelen Kayra Han. Kelime anlamı "Merhametli Han" gibi bir şey olsa da bazı kişiler Kayra Han'ın doğru isminin Kara Han olduğunu söylüyor. Kara Han da "Karanlık Han" olabilir, veya buradaki kara yeryüzü anlamına geliyorsa "Yeryüzünün Hanı" de olabilir.

-Kayra ismi fonetik olarak Mısır'ın başkenti Kahire'nin ismine benziyor. Kahire de "Galip Gelmiş" gibi bir anlama sahip. Tam da Şeytan Babamıza yakışacak bir isim.

-Tekerlek kelimesi Eski Türkçedeki Tenger kelimesinden geliyor. Bu kelimenin de döndürmek gibi bir anlamı var. Yani Tengri, evreni döndüren olarak yorumlanabilir. Evreğen de keza aynı şekilde, evirip çevirmekteki evirmeye, yani "evirmek" kelimesine dönüşmüş. Burada dönen şeylerin çakralar olduğu da gayet açık.

-Aryan kelimesiyle Ayran kelimesi birbirine benziyor. Aryanlar güzel, Ayran da zannımca en güzel içecek. Bağlantı gayet açık😊.

-Şeytan Babamızın isimlerinden olan Ea, İngilizcedeki, deniz anlamına gelen Sea kelimesine benziyor. Ea aynı zamanda denizlerin tanrısı olduğu için pek şaşırtıcı gelmemiş olabilir.

-Leydi Astarte'nin, yani Göğün ve Yıldızların Kraliçesinin hemen hemen hemen hemen tüm isimlerinde İngilizce de yıldız anlamına gelen "Star" kelimesine rastlamak mümkün.

-Aşure tatlısının ismi, Leydi Astarte'nin isimlerinden biri olan Asherah'tan geliyor.

-Suriye'nin ismi Surya mantrasından geliyor.

-Kur'an da geçen Sure kelimesi de Surya mantrasından geliyor.

-Rusya'da Surya mantrasının bir anagramı.
Bunlar çok ilgimi çekti, kaynaklarınızı öğrenebilir miyim?

Ben bunların çoğuna katılmıyorum. Etimoloji değil benzerlik kurmuşsunuz. Öncelikle hangi dilde ne anlama geldiği sonra nasıl geçtiği vs. bulunmalı daha sonra yeni hâli söylenmek.

"Aryan" ile "ayran" ne alaka örneğin?

Bir de bu kadar kişi beğenmiş, arkadaşlar ciddi misiniz? Aryan ile ayran sözcüğünün etimolojik yakın anlamı yok.
Daemonica kardeşimizin orada espri yaptığını düşünüyorum. Ayrıca bu konuda yazılanlar %100 doğru olduğu için değil, ilgi çekici olduğu için beğendik. İnsanların beğendiği veya beğenmediği şeyler bizi ilgilendirmez, diğerlerine zarar gelmediği sürece herkes dilediğini yapmakta özgürdür.

O zaman daha önceki sorumu buraya da bırakayım,
Şu anda "düzensizlik, karmaşa" anlamında kullandığımız kaos kelimesi antik zamanlarda bambaşka bir anlama sahipti fakat niye karmaşa anlamında kullanılmaya başladığını anlayamadım tam olarak. İlk haliyle şu anki hali arasında bir bağlantı kurulabilir mi ruhani anlamda?

O zaman daha önceki sorumu buraya da bırakayım,
Şu anda "düzensizlik, karmaşa" anlamında kullandığımız kaos kelimesi antik zamanlarda bambaşka bir anlama sahipti fakat niye karmaşa anlamında kullanılmaya başladığını anlayamadım tam olarak. İlk haliyle şu anki hali arasında bir bağlantı kurulabilir mi ruhani anlamda?
Kaos, tahminimce Akaşa. Yunan mitolojisine göre her şeyin başlangıcıdır ve her şeyin özüdür, Akaşa da oldukça düzensiz ve rastgele hareket ettiğinden belki de o anlamda kullanılmış olabilir.

Türk dilinin derinlerine inmek için Göktürkçe çalışılmalı. Göktürkçe otomatik olarak Türkçe olmayanları ayırıyor. Haliyle ne nereden gelmiş bulunur.

Kaos, tahminimce Akaşa. Yunan mitolojisine göre her şeyin başlangıcıdır ve her şeyin özüdür, Akaşa da oldukça düzensiz ve rastgele hareket ettiğinden belki de o anlamda kullanılmış olabilir.

Evet tuhaf gelende o bana. Akaşa da anladığım kadarıyla plazmayla alakalı, ki plazmanın kendisi karmaşanın tanımı gibi bir şey.
Hani bir anlam kayması olmuş, kelime kökeninden kopmuş ama tamamen doğru yöne gitmiş. inanılmaz

Bunlar çok ilgimi çekti, kaynaklarınızı öğrenebilir miyim?
Surya mantrası ile ilgili şeylerin tamamını JoS forumlarında uzun süredir görüyordum. İlk post biraz dolu olsun diye JoS forumlarında gördüğüm çoğu şeyi olduğu gibi çevirip koydum, o yüzden ne yazık ki kaynak veremeyeceğim.
Ben bunların çoğuna katılmıyorum. Etimoloji değil benzerlik kurmuşsunuz. Öncelikle hangi dilde ne anlama geldiği sonra nasıl geçtiği vs. bulunmalı daha sonra yeni hâli söylenmek.

"Aryan" ile "ayran" ne alaka örneğin?
Dediğim gibi ilk paylaşım dolu olsun diye JoS forumlarından görüp duyduğum bazı ilginç şeyleri koymak istedim. Bana ait olan maddeler Eski Türkçeyle alakalı şeyler. Bir de aryan-ayran meselesini çok ciddiye almayın lütfen, o maddenin sonundaki anlamsız emoji sayesinde şaka yaptığım anlaşılır diye düşünüyordum.

Bunlar dışında Sorath-Zerdüşt bağlantısı üzerinde -yanlış hatırlamıyorsam- ilk başta HPHC666 durmuştu.

Asherah-Aşure bağlantısı da şöyle:
'Arapçada “aşera” 10 demektir. Aşure kelimesinin de “10” yani “aşera”dan geldiği ifade edilmektedir. Nitekim bu gün Muharrem ayının "10." günü olarak anılmaktadır. Arapçada geçen “10” yani “aşera” da aslında tıpkı “aşure” de olduğu gibi Tanrıça Asherah ile ilgilidir. Bu ilişkinin ipucunu bize Musa’nın All*h ile konuşması sunar. Kuran'da dendiği gibi Musa dağa çıktığında All*h ona bir “ağaçtan” seslenir. Bu “ağaç” çok açık bir şekilde Tanrıça Asherah’ın simgelerindendir.
Evet tuhaf gelende o bana. Akaşa da anladığım kadarıyla plazmayla alakalı, ki plazmanın kendisi karmaşanın tanımı gibi bir şey.
Hani bir anlam kayması olmuş, kelime kökeninden kopmuş ama tamamen doğru yöne gitmiş. inanılmaz
Kitab-ı Celve 'de dediği gibi Şeytan Babamız görünmez vasıtalarla insanlığı dosdoğru yöne yönlendiriyor.

Bu başlık JoSTR'de en sevdiğim başlıklarda ilk 10'da. bi' dönem bu listeyi yayınlamayı düşünmüştüm ama sonra araya başka şeyler girdi. gerçekten verimli ve okuması keyifli bi' başlık.

Birkaç yıl önce benzer bir yazı yazmıştım ilgini çekebilir:

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back