Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

Gökyüzünde gördüğüm anlamsız ışıklar?

Bright

New member
Aslında yıldızlara olan ilgim küçüklüğüme kadar dayanıyor ki bu yaşı ben bile bilmiyorum, kendimi bildim bileli yıldızları izlerim her zaman. Aşırı hoşuma gider ve resmen beni büyüler. Anlam veremediğim ışıkları görmem yaklaşık 1-2 yıl öncesine dayanıyor, küçüklüğümde bu tür şeyler asla görmüyordum (dikkatsizdim belki ama hiç sanmıyorum). Görüğüm şeyler uçan ışıklar, yıldız gibi ışık saçıyorlar. Uçak vb. değil bundan eminim çünkü uçaklar gibi yanıp sönmüyor veya farklı renkte değil, sadece yıldız gibi beyaz bir ışık saçıyor. Ayrıca net bir yörüngesi de yok, bugüne kadar gördüklerimin hepsini tahmini olarak karşılaştırdığımda hiçbirisi birbirine benzemiyordu. rastgele şekilde dolanıyorlar, az önce de 2 tane gördüm ama bunlar da anlattıklarımdan farklıydı. İlki 2 kere göründe sadece ışık patlaması gibi belki de göktaşıydı ona bir şey diyemem ama yanıp söndü, birazcık ilerledi ve tekrardan yanıp söndü. 2. gördüğüm de bir anda parladı, gökyüzündeki en parlak nesne oydu ve aynı hızda sönüp az önce bahsettiğim gibi rastgele bir yörüngede hareket etti, araştırmama rağmen pek bir sonuç bulamadım bulduğum sonuçlar sadece şunlar;

• Uluslararası Uzay İstasyonu: Çıplak gözle 2 dakikadan daha uzun süre boyunca görülebilir.rastgele bir yörüngeye sahip değildir; oldukça düzenli bir yörüngede dünya etrafında döner.
  • Uydular: Bazı uydular gökyüzünde birkaç dakika boyunca görülebilir, ancak rastgele bir yörüngeye sahip değillerdir. Çoğu uydu, dünya etrafında sabit bir yörüngede döner ve belli aralıklarla görülür.
  • Uzay çöpü veya atmosfere giren diğer insan yapımı nesneler bazen rastgele hareket ediyormuş gibi görünebilirler, ancak bunlar genellikle kısa süreli olarak görülebilir ve 2 dakikadan fazla görünürlük sağlamak zordur.

gördüğüm ışıklar genellikle 2 dakikadan uzun süre gözüküyor, hatta daha uzun süre gördüğüm de oldu. net bir yörüngeye sahip olsaydı uzay istasyonu diyebilirdim ama kesinlikle gördüklerimin hiçbirisi net bir yörüngeye sahip değildi.

Bir bilginiz varsa beni bu konuda aydınlatmanızı rica ediyorum,

esenlikler dilerim.

Çok ilginçtir, bu aralar ben de görüyorum benzer şeyleri. Konu hakkında çok bilgim yok, kişisel görüşüm birçoğunun göktaşı olduğu yönünde, çünkü ışık olayları bazen görüntüyü manipüle edebiliyor ve sanki cismin yörüngesi kayıyormuş gibi görünüyor, tabi bu ne kadar yaygın olur onu bilmiyorum.

Geçenlerde peş peşe gelen yıldız benzeri ışıklar gördüm, hepsi aynı yörüngede hareket ediyordu, sonradan starlink uyduları olduğu ortaya çıkmıştı.

Ayrıca bildiğim kadarıyla Uzay ajansları ISS ve benzeri istasyonlara düzenli olarak ikmal seferleri düzenliyor, ayda birkaç kez yapılıyormuş bu seferler. Uzay kargolarını taşıyan devasa roketlerin püskürttüğü alev toplarını da görüyor olabilirsiniz.

Belki de aklımıza gelmeyen başka bir şeydir, bilemiyorum, benim aklıma gelenler bunlar.

Açıkcası meteorit olma ihtimali de var ama pek ihtimal veremiyorum, çünkü küçük bi oran orantı yaptığımda bile uçaklardan daha büyük olduğunu anlayabiliyorum kolaylıkla, Meteoritler küçük taneciklerden bir metre genişliğe kadar olan ve genellikle asteroitlerden daha küçük boyuttaki cisimler olarak tanımlanmaktadır, ha diyelim bi meteor görüyorum, bulunduğum yer şehir merkezinde ve görsem bile o kadar sık ve uzun süre görmem imkansız.

firtinakusu adlı arkadaşımın dediğine gelecek olursam da "düzenli olarak ikmal seferleri düzenliyor, ayda birkaç kez yapılıyormuş bu seferler."​

gördüklerim hemen hemen her gün oluyor son zamanlarda. zaten siz de görmüşsünüz dediğinize göre ama anladığım kadarıyla aynı şeyden bahsetmiyoruz.

Son zamanlarda bulunduğum şehirdeki birkaç skandal olay sonrasında çok garip şeyler olduğunu düşünüyorum açıkcası. Bulunduğum şehirin kalesinin zaten önceden kimin kullandığı bile bilinmiyor ve altında yeraltı tünelleri var tüm şehirin. başıma bir şey gelmeyeceğini bilsem gidip araştırmak istiyorum çünkü gerçekten çok eski bahsettiğim yerler.

Ayrıca yakın zamanda bir teleskop almayı planlıyorum, yapacağım ilk iş o ışıklara bakmak olacak (tabii yakalayabilirsem).
Dediğim gibi yolcu uçaklarından büyükler ayrıca daha da hızlı hareket ediyorlar.
Benden başka fark eden var mı?

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back