Welcome to our New Forums!

Our forums have been upgraded and expanded!

İnsanın duygusal yapısı hakkında soru.

sersem

New member
Aşırı mutsuz edici veya mutluluktan deliye döndürücü olaylar hayatımızın her döneminde yaşanıyor olması gerektiği gibi. Fakat eskiden her şey daha bir sıcak daha bir yoğundu sanki. Acaba insanın beklentisi kırıldığı zaman, bir daha eskisi kadar asla mutlu olamıyor mu? Veya inanılmaz kötü bir olay yaşayınca, tekrardan aynı hisleri tecrübe etmemek için daha az umursamaya mı başlıyor? Bu bilinçaltımızın bir savunma yöntemi mi? Bilmiyorum. Düşünceleriniz nelerdir ve bu durumdan nasıl kurtuluruz, cevaplarınızı bekliyorum.

Aşırı mutsuz edici veya mutluluktan deliye döndürücü olaylar hayatımızın her döneminde yaşanıyor olması gerektiği gibi. Fakat eskiden her şey daha bir sıcak daha bir yoğundu sanki. Acaba insanın beklentisi kırıldığı zaman, bir daha eskisi kadar asla mutlu olamıyor mu? Veya inanılmaz kötü bir olay yaşayınca, tekrardan aynı hisleri tecrübe etmemek için daha az umursamaya mı başlıyor? Bu bilinçaltımızın bir savunma yöntemi mi? Bilmiyorum. Düşünceleriniz nelerdir ve bu durumdan nasıl kurtuluruz, cevaplarınızı bekliyorum.
Bunun bir çok nedeni olabilir. Duygusal olarak gelişmek, olumsuz duygulara karşı korunmak için duyguları baskılamak, bir geçiş dönemi (gezegensel veya duygusal), insanın daha fazlasını istemesi ya da bu hayatta amaç eksikliği gibi daha derin konular... Bu nedenler çoğaltılabilir. Sizin için ana neden nedir? Bunu kendinize sorun ve anlamaya çalışın. Sorunu bulduğunuzda bu nasıl düzeltilebilir bulmak mümkün olacaktır.

Ancak yaşadığınız durum, aslında bir çok insanın yaşadığı bir şey. Değişen zamanla birlikte mutluluğa erişmekte kolaylaştı. Ve bu kolaylık artık daha azının yeterli olmadığı bir noktaya bizleri itiyor. Sadece zaman değil, insanlar kendilerini mutlu etmek için çabalarken gerçek mutluluğun ne olduğunu görmektende uzaklaştı. Okuduğum bir kitapta şöyle bir cümle vardı:

"Doğru zaman olmadığında ruhlarını meşgul ederler. Kalplerini memnun etmek için her türlü çabayı gösterirler, ama yaşamın gerçek mutluluğuna karşı çıkarlar."

Yaşanan kötü olaylar ise insanı umursamazlığa itebilir ancak temel nedenin bu olmadığını düşünüyorum. Sizce neden bazı şeyler tatsız geliyor? Kendinize bunu sorun. Kendi kendimize yaptığımız sohbetlerden bir çok şey öğrenebiliriz...

Elbette sorun ne olursa olsun gelişim ile birlikte sorunları geride bırakabiliriz. 🕊

Al Jilwah: Chapter IV

"It is my desire that all my followers unite in a bond of unity, lest those who are without prevail against them." - Satan

Back